مدیران آموزشی Educational Administrators


+ تعلیمات سخیفانه هالیوودی - ضد ایرانی

این روز ها با مطرح شدن موضوع صدور حکم خانم سکینه محمدی آشتیانی و هجمه اطلاعاتی که از سوی دولت های غربی علیه کشورمان و آیین اسلام صورت میگیرد. و از طرفی نیز، با توجه به این که هالیوود در تازه‌ترین اقدام ضد ایرانی خود فیلمی را تولید کرده است که به موضوع سنگسار در ایران اشاره می‌کند، به طوری که این فیلم «سنگسار ثریا.میم» The Stoning of Soraya M نام داشته و به کارگردانی «سیروس نورسته» و به زبان فارسی ساخته شده است و به طور جد سعی در واقعی جلوه دادن این ماجرا در ایران دارد؛ بر این اساس بنده به عنوان یک متخصص تعلیم و تربیت احساس وظیفه می کنم که نقدی هر چند کوتاه بر این فیلم داشته باشم.
 
f¯
" سنگسار ثریا" فیلمی است که توسط کمپانی «ام پاور پیکچرز» و با تهیه کنندگی «استیو مک اویتی» و «جان شپرد» تولید شده و متن آن را "سیروس نورسته" و همسرش براساس کتابی به‌همین نام، اثر‌ «فریدون صاحب ‌جمع» نوشته اند. «شهره آغداشلو» بازیگر ایرانی و «جیم کویزل» بازیگر مصائب مسیح از هنرپیشگان این فیلم هستند. علوه بر این دو  پرویز صیاد، ویدا قهرمانی، نوید نگهبان، علی پورتاش و محمد یزدانی نیز در این فیلم بازی دارند. نقش ثریا را نیز بازیگر جوانی به نام «مژان مارنو ایفا» می‌کند.
 
داستان فیلم از اینجا شروع می شود که:
 روزنامه نگاری فرانسوی در سفرش به روستایی می رسد و اتومبیلش را برای تعمیر به هاشم، مکانیک روستا می دهد. توقف روزنامه نگار فرانسوی در روستا فرصتی است تا او با یک ماجرای هولناک مواجه شود؛ زنی به نام زهرا به محض دیدن روزنامه نگار او را به خانه خود دعوت می کند و از او می خواهد پای حرف هایش بنشیند. از این نقطه فیلم وارد یک فلش بک می شود  و داستان در گذشته روایت می شود و خواهر زاده زهرا "ثریا" در مرکز این ماجرا قرار دارد.

شوهر ثریا که یک زندان بان است قصد تجدید فراش دارد اما چون توانایی پرداخت هزینه هر دو زن را ندارد به ثریا پیشنهاد طلاق می دهد، ثریا وقتی حق و حقوقش را مطالبه می کند مرد نمی پذیرد و با کدخدا وروحانی ده تبانی می کند، نقشه از این قرار است که ثریا را به خانه هاشم برای کلفتی می فرستند، مردی که زنش را از دست داده و به همراه فرزند ناشنوایش زندگی می کند و این ویژگی ها موقعیت را برای متهم شدن ثریا به رابطه با هاشم فراهم می کند.شوهر ثریا با همدستی کدخدا و ملای ده به زن بی گناه اتهاماتی را نسبت می دهند که در نهایت به سنگسار شدن ثریا منجر می شود.

هرچند سیروس نورسته ادعا کرده که این فیلم براساس یک واقعیت ساخته شده اما مسائلی که در این فیلم وجود دارد این ادعا را رد  می کند. به طوری که:

در سکانسی از فیلم پس از مرگ زن هاشم زنان همسایه و آشنا به خانه او هجوم آورده و در عین روی زمین بودن جنازه اموال او را غارت میکنند. که در هیچ فیلم ایرانی و در هیچ اقلیمی از ایران زمین نظیر آن را سراغ نداریم.

* در سکانسی دیگر، این فیلم سعی در تحریف دین اسلام و اعتقادات مسلمانان داشته به طوری که ابراهیم کدخدای ده قبل از انجام عمل سنگسار در راز و نیاز خود با خدا از خداوند طلب میکند که در صورت ناحق بودن حکم و تضیع شدن حق بنده ای به نوعی از این عمل (سنگسار) جلو گیری شود، در حالی که کارگردان فیلمش را به سمتی سوق می دهد که این گونه نمی شود و حکم عملی می شود.

* همچنین کارگردان در سراسر این فیلم سعی بر زیر سوال بردن جامعه روحانیت داشته و همواره روحانی ده را به عنوان کانون و مقصر تام این حکم می داند به طوری که انزجار مخاطب را بر انگیزد.

* در سکانسی دیگر "کدخدا ابراهیم" ادعایی عجیب را مطرح می کند و به ثریا می گوید:

- وقنی مردی اتهامی به زنش می زنه این وظیفه زنه که بی گناهی خودش رو اثبات کنه. قانون شرع این طور می گه. حتی در موردی که زنی از شوهرش شاکی باشه باز هم اثبات ادعا بر عهده زنه. می فهمی؟!

همه کسانی که ذره ای از قانون مجازات اسلامی اطلاع داشته باشند می دانند که هر کسی  ادعایی را در محکمه اسلامی مطرح می کند موظف است خودش برای اثبات حرفش سند و مدرک ارائه کند و این نکته هیچ ارتباطی به جنسیت فرد ندارد و در تهمت بستن های بدون سند و مدرک ، فرد در مقابل قانون مسئول است تا جایی که در تهمت بستن به نوامیس، کیفرهایی مانند مجازات شلاق پیش بینی شده و به این ترتیب اهرم های بازدارنده ای برای این مسائل قرار داده شده است. ضمنا شریعت اسلام مقرراتی وضع کرده که معمولا اثبات رفتارهای منافی عفت غیر ممکن می شود.

* همچنین فیلم "سنگسار ثریا " روایتگر یک نظام مردسالارانه است. "سیروس نورسته" کارگردان ساکن امریکا با نشان دادن "روستای کوهپایه" به خیال خودش نمادی از جامعه و حکومت ایران را به تصویر کشیده که در آن حقوق زن ها  لگدکوب می شود، زن ها همیشه مجبور به سکوت می شوند و مردهایشان تمام قوانین را به نفع خود تصویب و اجرا می کنند.

جمع بندی:

  1. اگر داستان فیلم مطابق واقع باشد و سنگسار ثریا در روستای کوهپایه روی داده باشد، افرادی که در قتل ثریا دخالت داشته‌اند(علی شوهر ثریا، حسن روحانی ده و ابراهیم کدخدای ده)، محکوم به قتل عمد هستند و علاوه بر قصاص باید به خاطر نسبت ناروا به ثریا، حکم قذف بر آنها جاری شود. سایر افراد اگر فریب خورده باشند، حکم مشارکت در  قتل غیر عمد را در مورد آنها اجراء می‌شود.
  2. فیلم سنگسار ثریا مواردی را به اسلام نسبت می دهد که در اسلام وجود ندارد و به عبارتی فیلم پر است از دروغهایی که به اسلام نسبت داده می‌شود.
  3. اسلام به دنبال افشای رابطه جنسی که خارج از چارچوب شرع باشد، نیست و شرایط سختی را برای شهود قرار داده تا این موضوع مخفی بماند
  4. فیلمهایی از این دست، به دنبال متزلزل کردن اعتقاد جوانان اسلام است و تلاش می‌کنند تا با نسبتهای دروغ، جوانان فریب دهند و به اسلام بدبین کنند
  5. جوابگویی مستدل به اینگونه فیلم‌ها می‌تواند مانع از فریب جوانان به دست فیلمسازانی که دروغ می‌گویند، شود.

 بنابراین، این فیلم با بازی کردن با احساسات بیننده اش، سعی در فریب دادن و متاثر کردن او را دارد، تحریف قوانین و مقررات جزایی و احکام دین روشی است که این فیلم 5 میلیون دلاری و سرمایه گذاران آمریکاییش در پیش گرفته اند. این اثر به دلیل حجم گسترده اطلاعات غلط برای مخاطبان ایرانی تهیه نشده و غرض از تولید آن قطعا تاثیر گذاری بر چهره ایران در جهان است.

نویسنده : مدیر ; ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک