مدیران آموزشی Educational Administrators


+ پروفسور محمد علی طوسی، پدر علم مدیریت آموزشی در ایران

دکتر محمد علی طوسی در سال 1310 در شهرستان ملایر به دنیا آمد.  تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در آن شهر و دبیرستان های علمیه و دارالفنون تهران به پایان برد.دانشسرای عالی تهران در رشته زبان و ادبیات فارسی، پذیرای او شد و در پایان این دوره، با کسب رتبه اول با استفاده از بورسیه دولتی در سال 1335 جهت ادامه تحصیل به ایالات متحده آمریکا اعزام گردید. وی ابتدا از کالج مرکزی میشیگان در رشته مدیریت موفق به اخذ درجه فوق لیسانس شد و سپس از دانشگاه ‌ایالتی میشیگان، دکترای تخصصی خود را در رشته مدیریت آموزشی دریافت نمود.  دکتر طوسی، در دوران دانشجویی در خارج از کشور، به دلیل لیاقت و استعداد خویش توانست در سمت معاونت آموزشی و اداری اداره آموزش و پرورش شهر اکوموس ایالت میشیگان، به کار پرداخته و توانایی های یک ایرانی را به نمایش گذارد.

     دکتر طوسی درسال 1340پس از فراغت از تحصیل به کشور بازگشت و در سمت های مختلف از جمله  عضو هیات علمی دانشگاه ، رئیس دانشگاه ،  معاون آموزشی سازمان امور اداری و استخدامی کشور ،  و  معاون وزیر در وزارت علوم و آموزش عالی ، انجام وظیفه نمود. دکتر طوسی در سال 1358 بازنشسته شد و به امر مشاوره مدیریت پرداخت . ایشان  تا زمان وفات (1385) ،  همواره در امر تالیف و ترجمه، اهتمام کامل داشتند؛ از وی بیش از 80 اثر علمی در قالب کتاب، مقالات پژوهشی در زمینه های مختلف علوم سازمان و مدیریت  ، باقی مانده است که بخشی از این آثار، ترجمه و بخش دیگر به صورت تألیف بوده است. برخی از نخستین آثار ایشان در زمینه مدیریت آموزشی ، به شرح ذیل می باشد:

- طوسی ، محمد علی (1342) ، سازمان فرهنگ و رهبری آن ، مجله تهران مصور .

- طوسی ، محمد علی (1352)، سازمان و اداره آموزش و پرورش در ایران وکشورهای مختلف جهان ، تهران، انتشارات کتابهای جیبی .

- وایلز ، کیمبل (1353)، مدیریت و رهبری آموزشی، ترجمه دکتر محمد علی طوسی ، چاپ سوم ،انتشارات دانشگاه سپاهیان انقلاب.

     دکتر محمد علی طوسی ، با پشتوانه ارزشمندی از دانش و تجربه ، برای اولین بار در ایران ، به طرح رویکرد علمی در مدیریت آموزشی پرداخت و حقیقتا شایسته دریافت عنوان پدر علم مدیریت آموزشی ایران گردید. پروفسور طوسی، نهالی را نشاند که به همت اساتید بزرگواری همچون دکتر علی علاقه بند ، دکتر سید محمد میرکمالی ،  دکتر محمد حسن پرداختچی ، دکتر محمد رضا بهرنگی ، دکتر محمد علی نائلی ، دکتر میر محمد سید عباس زاده و سایر اساتید ، اکنون به درخت تناور علم و معرفت ، تبدیل شده است.

منبع: آکادمی مدیرت آموزشی

نویسنده : مدیر ; ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک